Η λεωφόρος των Ηλυσίων Πεδίων (Avenue des Champs-Elysees) είναι ίσως η πιο διάσημη λεωφόρος του κόσμου. Αυτή η εντυπωσιακή λεωφόρος εκτείνεται από την πλατεία της la Concorde και την Charles de Gaulle, στο χώρο όπου βρίσκεται η Αψίδα του Θριάμβου.
Με μήκος περίπου 2 χιλιόμετρα και 70 μέτρα πλάτος, θεωρείται η πιο ακριβή εμπορική αρτηρία της Ευρώπης.
Στο δυτικό άκρο της, ο δρόμος περιλαμβάνει κινηματογράφους, θέατρα, ξενοδοχεία, καφέ, εστιατόρια και πολυτελή καταστήματα.
![Λεωφόρος των Ηλυσίων Πεδίων (Σανζ Ελιζέ) - Παρίσι](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjReoc_j_c-vWn2A5rgpq5RvpbinZF5d35JDmKUB0mUNJIZXUlJeWDCSnCxA1nXPxgp7EfongWbqSisn2pjW4zP5llTnb5BxJGC_Ku-t-iehl1PBNDqFDFUTZgKCtcETmc2TEnP3-bpvvg/s1600/paris-champs-elysees.jpg)
Στο αντίθετο άκρο, κοντά στην Place de la Concorde, το δρόμο που συνορεύει με το Jardins des Champs-Elysées, θα δείτε όμορφα διαμορφωμένους κήπους με σιντριβάνια και μερικά μεγάλα κτίρια όπως το Petit Palais στη νότια πλευρά και το Elysée στη βόρεια πλευρά της. Η τελευταία ήταν η κατοικία των Γάλλων Προέδρων από το 1873.
Η Champs-Elysées δεν είναι διάσημη μόνο για τα θέατρα, τα καφέ και τα πολυτελή καταστήματα, αλλά χρησιμοποιείται για όλες τις μεγάλες γιορτές και ιστορικές εθνικές εκδηλώσεις της Γαλλίας, όπως η στρατιωτική παρέλαση που πραγματοποιείται κάθε χρόνο στη λεωφόρο στις 14 Ιουλίου για να γιορτάσουν την Ημέρα της Βαστίλης.
Το όνομά της (Champs-Elysees) προέρχεται από την ελληνική μυθολογία, όπου τα «Ηλύσια Πεδία» αποτελούσαν τμήμα του Άδη και ήταν ο τελικός προορισμός της ψυχής των ηρώων και των ενάρετων.
![Λεωφόρος των Ηλυσίων Πεδίων (Σανζ Ελιζέ) - Παρίσι](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhi17P7Q-Uwf2uP9rWSFapbTtUO60VlbqymcTDPnJnbHQzlYvruZzBcwoCEzwToCedaJ7BoH74ym_v5svWk2OkkaiePV2dKA92mZaZDsgzEJwObqS0uyR9DjLsFE_QIx2WhCvdkUrOJUtI/s1600/champs-elysees-parisi.jpg)
![Λεωφόρος των Ηλυσίων Πεδίων (Σανζ Ελιζέ) - Παρίσι](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgqLfrqBfexfTOudhRNbiV4ORH7x_t4_yL5oQOxDMrtWJL7ux2S4tsqa2oq8rdlwsCGF-7-LdGqDkGsa-GfWFdCVyfwGoCMfw_gM06AAceZsYG688OzOxyxYBLV0DTqfJkIoGYzIY8c1W4/s1600/parisi-axiotheata-2.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhUR9broLeOjMMECQDbJGoWyWSP1Z_mgGsAWxUHWeIhp2HoejQD9wvIp6uQlso8PhnLwLrDtBQxRYlH0xPrXcpWbeC60WNlOdA6qYiaXuyz2JbAmMt5-Zjl1fuef2iJTFe1Adu_Df2r3EI/s1600/parisi-xenodoxeia-ulisia-pedia-1.png)